studio omstand
Van 9 augustus t/m 14 september 2025 presenteerde Omstand Arnhem de duo-expositie WE DREW OUR HOME TOGETHER, een bijzondere samenwerking tussen beeldend kunstenaars Sterre Fermin en Jitka Králová.
De tentoonstelling maakt deel uit van een programma waarin we talentvolle kunstenaars uitnodigen voor een intensieve werkperiode bij Omstand, als onderdeel van een talentontwikkeltraject. De tweede kunstenaar in deze reeks die we hadden uitgenodigd, was Sterre Fermin, alumna van ArtEZ. Voorheen woonde en werkte zij in Berlijn; nu in Amsterdam. Sterre maakte sculpturen, installaties, video’s en schilderijen. Voor deze samenwerking nodigde zij de Tsjechische kunstenaar Jitka Králová uit, die ze had leren kennen in Berlijn. Jitka maakte schilderijen en installaties en werkte vaak op locatie (site-specific). Ze beweegt zich tussen Tsjechië en verschillende Europese residenties – en dus ook in Arnhem.
Voor dit project nodigt OMSTAND telkens één kunstenaar uit, die vervolgens wordt gevraagd een andere kunstenaar te introduceren en uit te nodigen voor een samenwerking en een duo-presentatie. De werkperiode mond telkens uit in een gezamenlijke eindpresentatie waarin ruimte, dialoog en experiment centraal staan. De deelnemende kunstenaars krijgen hiervoor van ons alle ruimte – letterlijk. Zij mogen dan gebruikmaken van de volledige tentoonstellingslocaties, waaronder het Glazen Huis, de Accuruimte en de Turbinekamers. Daarnaast is er de mogelijkheid om bij Omstand te verblijven en gebruik te maken van de Artist-in-Residence (AIR). Omstand creëert met dit concept ruimte voor uiteenlopende kunstpraktijken, zolang er maar sprake is van een sterke artistieke signatuur en een zekere enigmatische kracht. We zijn geïnteresseerd in makers met een sterke presentie, die met bijzondere vaardigheden en een eigen beeldtaal het publiek weten te raken of te ontregelen. Makers die in staat zijn werk te produceren dat beklijft. De samenwerking tussen de kunstenaars wordt daarbij ingezet als middel om nieuwe perspectieven toe te voegen aan de praktijk van beide deelnemers. Zo ontstaan verrassende kruisbestuivingen die bijdragen aan de inhoudelijke ontwikkeling van de kunstenaars én van het programma van Omstand.
\
Sterre Fermin;
is in haar werk op zoek naar grenzen en spanningen: tussen lichaam en omgeving, natuur en het mens-gemaakte. Dat begon al op de academie toen ze regelmatig de oude scheepswerf in Arnhem bezocht waar haar fascinatie voor verwering en erosie werd aangewakkerd en ze roestige overblijfselen van de scheepswerf begon te verzamelen. Gefascineerd door roest en corrosie, ontdekte ze dat dit harde materiaal in feite constant in beweging is. Roest leeft – het verandert van kleur, valt uit elkaar, en kan soms zelfs weer groeien. Dit levende aspect van roest maakte dat ze het verlangen kreeg om dichterbij dit materiaal te komen – om zelf een roest-lichaam te worden. Ze liet sporen van haar lichaam achter in klei en metaal, en verwerkte deze vervolgens tot objecten. Die fascinatie voor verweerde objecten en het verlangen er lichamelijk deel van uit te maken, is nog steeds een rode draad in haar werk. Sinds haar verhuizing naar Berlijn is daar een nieuw element bijgekomen. Vanuit haar nieuwe woonplek begon ze beelden en materialen te verzamelen om zich ergens te kunnen wortelen – zich thuis te voelen. Zo is het thema ‘thuis’ haar praktijk binnengeslopen, en natuurlijk zeer toepasselijk binnen de Artist-in-Residence.

Sterre Fermin (van boven naar beneden)
>> Video as part of the installation Becoming a Body of Rust, 2023
>>Ceramic pigeon
>> collection of found rusty objects
>> oma’s window
>> snail picking
\
Jitka Králová;
onderzoekt hoe mensen en landschappen elkaar beïnvloeden en hoe die relatie voortdurend verandert. In haar werk reageert ze op specifieke plekken en op wat daar gebeurt. Ze is vooral geïnteresseerd in hoe mensen, vaak op unieke wijze, samenleven met hun omgeving. Zelf is ze opgegroeid op het platteland, waar het leven sterk verbonden is met de natuur. Daar is werken met je handen, zoals het bewerken en verzorgen van de aarde, niet alleen een manier om te overleven, maar ook een manier van leven. Voor Jitka staat dit in scherp contrast met het snelle leven in de stad en de virtuele wereld. Die tegenstelling tussen de oude en de nieuwe wereld is een belangrijk thema in haar werk. Verhalen spelen daarbij een belangrijke rol. Ze verzamelt ze, vertelt ze opnieuw, en maakt er nieuwe van — soms maakt zichzelf er dan onderdeel van. Tijdens haar studie lag de focus op tekenen, schilderen en keramiek. Later zette ze deze technieken in als bouwstenen voor grotere installaties. Na haar afstuderen begon ze schilderijen en objecten in de openbare ruimte te plaatsen. Dat groeide uit tot kleine ingrepen en acties op locatie – een aanpak die inmiddels centraal staat in haar werk. Het afgelopen jaar heeft ze haar praktijk uitgebreid met video en collage.

Jitka Králová (van boven naar beneden)
>> overzicht werk (o.a. video old glasshouse)
>> video still Grandfathers glasshouse – 00:18:06 (loop)
>> peeing stories (foto’s / video – as part of video: MEIJNERSWIJK 00:07:26
>> pile of branches (ceramics)
>> overzicht werk
>> ceramic flames
>> video still of MEIJNERSWIJK 00:07:26 (Jitka’s knees)
\
Zie Magazine >> WE DREW OUR HOME TOGETHER
\
Sterre en Jitka waren van juli t/m begin augustus 2025 actief in Arnhem.
WE DREW OUR HOME TOGETHER werd mogelijk gemaakt door:










